3,2 mld zł na finansowanie start-upów!

Z końcem 2022 roku planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures.

Nowe środki pozwolą na zasilenie około 50 funduszy Venture Capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Te pieniądze trafią do najlepszych start-upów z potencjałem na szybki rozwój.

Programy zarządzane przez BGK i PFR Ventures mają stymulować różnego typu inwestycje w start-upy. Część z nich skupia się na zapewnieniu finansowania dla najmłodszych projektów, inne umożliwiają rozwijanie projektów z partnerami w postaci korporacji lub aniołów biznesu. Taki model pozwala na zaspokojenie różnych potrzeb innowacyjnych projektów: od sfinansowania prototypów do zapewnienia kapitału na ekspansję międzynarodową.

W ramach FENG będą realizowane programy wspierające spółki na rożnych etapach rozwoju:

  1. Spółki na najwcześniejszym etapie, które dopiero kształtują swój model biznesowy i przygotowują się do sprzedaży komercyjnej swojego produktu lub usługi:
  • Starter – finansowanie w wysokości 816 mln zł. Celem programu jest realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju (seed i start-up), które w większości będą też przed pierwszą komercyjną sprzedażą.
  • Biznest – finansowanie w wysokości 210 mln zł. Celem jest realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w spółki z segmentu MŚP na wczesnych etapach rozwoju oraz aktywizacja rynku inwestorów prywatnych, w szczególności Aniołów Biznesu zapewniających finansowanie w formule smart money.

2. Spółki w fazie wzrostu i ekspansji międzynarodowej, które przechodzą na nowe rynki lub wdrażają lub mają zamiar wdrożyć czy rozwinąć innowacyjne rozwiązanie

  • Otwarte Innowacje – dofinansowanie wyniesi 424 mln zł. Celem programu będzie realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju (ekspansji i wzrostu).
  • KOFFI – dofinansowanie wyniesie 165 mln zł. Celem programu będzie inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC – dofinansowanie wyniesie 295 mln zł. Środki z FENG dostarczane będą innowacyjnym MŚP poprzez Fundusze CVC (Corporate Venture Capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Źródło: Serwis Programu Inteligenty Rozwój

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!