Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz ochrony Środowiska wdrożyło program priorytetowy „Czyste Powietrze” cztery lata temu – 19 września 2018 roku.
Program z docelowym budżetem w wysokości 103 mld złotych będzie realizowany do 2029 r. Służy on poprawie jakości powietrza w Polsce, poprzez wymianę kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Program priorytetowy Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Poziom dofinansowania uzależniony jest od poziomu dochodu w gospodarstwie domowym. Na wymianę źródła ciepła i termomodernizację można otrzymać do 30, 37 lub 69 tys. złotych oraz do 47 lub 79 tys. złotych przy dotacji z prefinansowaniem. Można skorzystać także z Kredytu Czyste Powietrze oferowanego przez banki biorące udział w programie, wtedy dotacja przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu.
Program jest stale modyfikowany oraz udoskonalany, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do tej pory złożono niemal 500 tys. wniosków na kwotę ponad 9,1 mld zł, a wypłacono już ponad 3,4 mld zł.
Wśród wymienianych źródeł ciepła największą popularnością cieszą się kotły gazowe kondensacyjne (39,9%) , powietrzne pompy ciepła (21,01%) oraz kotły na biomasę (20,21%).
Udział w programie bierze 83 proc. polskich gmin – 2063 na 2477.
Nowy pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze zapowiedział kolejne zmiany w programie, które mają zostać ogłoszone w IV kwartale roku. Będzie to aktualizacja programu pod kątem finansowym – dostosowanie cen materiałów oraz urządzeń do obecnie obowiązujących cen, podwyższenie progów dochodowych oraz podwyższenie kwot dotacji. Można będzie złożyć ponownie wniosek przez osoby, które wcześniej skorzystały z programu i wymieniły kotły węglowe, a teraz będą mogły złożyć wniosek o dotację na termomodernizację.