6 sposobów jak obniżyć rachunek za prąd

1. Dodatek osłonowy 

Pierwszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie to skorzystanie z dodatku osłonowego. Ze świadczenia korzystają wyłącznie te gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jeżeli wnioskodawca spełnia kryterium dochodowe, może otrzymać za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. dodatek osłonowy w wysokości:

  • 400/500 zł – jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 600/750 zł – gospodarstwo 2-3-osobowe,
  • 850 zł/1062,50 zł – gospodarstwo 4-5-osobowe,
  • 1150 zł/ 1437,50 zł – gospodarstwo 6 i więcej osobowe.

2. „Mój prąd”, czyli dotacja na fotowoltaikę

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 3 tys. zł.

3. „Czyste powietrze” do 37 tys. zł na wymianę pieca węglowego

Kolejnym programem rządowym promującym inwestycje w ekologię jest „Czyste powietrze” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dofinansowania w ramach programu mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozpoczęli inwestycję do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, jednak nie wcześniej niż 15 maja 2020 r. W nowej edycji można skorzystać również ze wsparcia finansowego na inwestycje już ukończone.

Maksymalnie otrzymać można 37 tys. zł – w podwyższonym poziomie dofinansowania. Wyższa dotacja przeznaczona jest dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie domowym nie przekracza 1564 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym. Natomiast standardowy poziom dofinansowania – czyli 30 tys. zł – przysługuje osobom uzyskującym dochody nieprzekraczające 100 tys. zł. w ciągu roku.

4. Ulga na termomodernizację

Koszty poniesione na rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną domu oraz ekologiczne źródła ciepła i prądu można częściowo odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Właściciel budynku, który poniósł wydatek przyczyniający się do spadku zużycia energii elektrycznej, może maksymalnie odliczyć 53 tys. zł. Co istotne, jeśli właścicielami domu są małżonkowie, limit 53 tys. zł przysługuje każdemu z nich. Łącznie w takiej sytuacji mogą odliczyć maksymalnie 106 tys. zł. Kwotę można rozłożyć na okres maksymalnie 6 lat, jeżeli kwota odliczenia przewyższa roczny dochód podatnika.

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i rozlicza się z fiskusem za pomocą podatku według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.), według 19 proc. stawki podatku lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

5. Oszczędzanie

Kolejny sposób na niższe rachunki za prąd jest dostępny dla każdego.Tym sposobem jest oszczędzanie, a dokładniej zmiana nawyków z tych, które powodują marnowanie i nadmierne zużycie energii elektrycznej na te wpisujące się w ruch „less waste”.

Po pierwsze: wyłączyć sprzęty na noc oraz nie zostawiać ich w trybie czuwania w ciągu dnia, ponieważ pobierają wtedy energię. Również zmniejszenie o pół stopnia temperatury w lodówce jest sposobem ograniczenie zużycia energii.

6. Urządzenia energooszczędne

Innym sposobem na oszczędzanie jest systematyczna wymiana urządzeń na energooszczędne. Stare pralki, telewizory, zmywarki, lodówki oraz mikrofalówki pochłaniają zdecydowanie więcej energii elektrycznej niż nowe urządzenie. Przy awarii warto zastanowić się nad kupnem nowocześniejszego sprzętu, który zużywa mniej wody i prądu.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!