Będą zmiany w programie Czyste Powietrze – czy na lepsze?

Obecnie program Czyste Powietrze oferuje wsparcie finansowana na wymianę kopciuchów oraz termomodernizację w budynkach jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy i wynosi: do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 000 zł dla poziomu podwyższonego oraz 69 000 zł dla najwyższego poziomu.

Ze względu na zaistniałą sytuację geopolityczną, rosnące ceny paliw i skokowo wzrastające ceny nośników energii i materiałów Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad zmianami w programie. Modyfikacje mają wejść w życie na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.

Najważniejsze planowane zmiany to:

  • wprowadzenie finansowych zachęt do kompleksowej termomodernizacji budynku,
  • urealnienie przyjętych w programie kosztów jednostkowych materiałów i urządzeń (dostosowanie ich do obecnych cen),
  • podniesienie maksymalnych kwot dotacji,
  • podniesienie udziału procentowego dotacji w kosztach inwestycji,
  • wprowadzenie możliwości złożenia wniosku o drugą dotację z programu „Czyste Powietrze” – jeśli np. pierwsza była na wymianę pieca, to druga może być na termomodernizację budynku.

Kolejnym etapem zmian w programie Czyste Powietrze będzie dodatkowe wsparcie dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych, nie tylko finansowe, ale i logistyczne w realizacji niezbędnych inwestycji, służących poprawie jakości powietrza oraz komfortu życia.

Celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza w Polsce. A głównym sposobem, aby to osiągnąć – wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacja domów jednorodzinnych – tak, aby można było w nich efektywnie zarządzać energią. Nadchodzące zmiany mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania poprawą warunków cieplnych w polskich domach.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!