Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w nowoczesny, alternatywny do tradycyjnych metod sposób. Jedną z propozycji jest pompa ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko pozwala nam na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Dzięki pompie ciepła można uniezależnić się od paliw stałych takich jak węgiel czy gaz.

Pompy ciepła możemy podzielić na 3 typy:

  • Pompy ciepła gruntowe – zasilanie są ciepłem ziemi. Występują w wersji z kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy te wypełnione są roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziem, a następnie przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Montaż kolektorów poziomych zabiera dość dużo powierzchni, natomiast kolektory pionowe umieszcza się nawet kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Zaletą tego typu pomp jest stabilność pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz, natomiast wadą jest wysoki koszt inwestycyjny.
  • Pompy ciepła typu woda-woda – ciepło pobierane jest z wód gruntowych,pobieranych ze specjalnie przygotowanej studni, a po wykorzystaniu zrzucana do drugiej. Wadą takiej pompy jest wysoki koszt inwestycyjny.
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, wykorzystujące jak dolne źródło energie powietrza. Montaż jest w o wiele prostszy niż w przypadku pomp gruntowych, ale sprawność urządzenia obniża się wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

Pompy ciepła to urządzenia nowoczesne, zaprojektowane i stworzone w taki sposób, aby korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe, bezproblemowe i płynne.

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki. System PV, który produkuje darmową energię ze słońca, zasili również system grzewczy, a cała instalacja stanie się jeszcze bardziej ekologiczna.

Na osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła czekają różne zachęty finansowe. Wydatek na pompę może być częściowo pokryty w ramach dotacji z programów:

  • Czyste Powietrze – jeżeli zdecydujesz się na termomodernizację już istniejącego budynku;
  • Moje Ciepło – dopłaty do pomp instalowanych w nowo budowanych domach.

Szacunkowy czas działania pompy ciepła jest określany na minimum 25 lat ( pod warunkiem prawidłowego montażu oraz eksploatacji), a nawet znacznie dłużej. Pomimo, iż koszt inwestycji początkowo jest wysoki, to z każdym rokiem użytkowania systemu oszczędności rosną.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!