Czym jest i jak działa start-up?

Chociaż start-upy to zjawisko, które istnieje już od wielu lat, nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, jakie zjawisko opisuje to pojęcie.

Start-up jest to młoda organizacja lub przedsiębiorstwo, której model biznesowy jest w toku rozwoju i ulega ciągłej optymalizacji, a finansowanie działalności odbywa się najczęściej z wykorzystaniem środków ich założycieli, aniołów biznesu, funduszy kapitałowych, bądź pozyskanych metodą crowdfundingu.

Start-up można założyć nie posiadając dużych środków finansowych, chociaż taka działalność jest zazwyczaj stosunkowo ryzykowna i często kończy się niepowodzeniem. Niepewność związaną z działalnością potęguje to, że dany model biznesowy nie ma bezpośredniego odwzorowania w innej, podobnej organizacji, ponieważ nikt wcześniej takiego biznesu nie prowadził. Nie ma możliwości przewidzenia reakcji popytowej, warunków oraz powodzenia całego przedsięwzięcia w początkowej fazie działalności. Funkcjonowanie jako start-up warunkuje również brak możliwości oszacowania wyników dla jednostki, można to zrobić wzorując się na własnych doświadczeniach lub innych konkurencyjnych podmiotów, jednak z racji innowacji start-upu nie ma możliwość dokładnego odwzorowania.

Połączenie niskich kosztów sfinansowania takiej działalności, częste powiązanie z nowoczesnymi technologiami oraz spore ryzyko, sprawiają, że jest to rozwiązanie wybierane bardzo często przez młodych ludzi, którzy chcą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, ale także testować różne innowacyjne rozwiązania.

Momentem, w którym przedsiębiorstwo czy dana organizacja przekształca się w zwykłą firmę jest osiągnięcie zysku, stała rentowność i przejęcie przez inną firmę lub fuzja. Taka sytuacja oznacza zazwyczaj, że start-up okazał się udanym przedsięwzięciem i wybrał odpowiednią strategię swojego rozwoju.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!