Kocioł gazowo- kondensacyjny najczęściej wybierana forma wsparcia w programie ” Czyste powietrze”

Mając na uwadze wzrost cen spowodowany najwyższą w Polsce inflacją od 20 lat, która wynosi ponad 5% ludzie chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy w kieszeni i szukają rozwiązań, które im w tym pomogą. Koszty rocznego utrzymania domu z roku na rok są coraz wyższe. Dzięki modernizacji instalacji i zmianie starego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny można jednak znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i poprawić swój standard życia.

Zaletami pieca są przede wszystkim:

-ograniczenie straty energii, a dodatkowo redukcja emisji hałasu,

-ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 76% w stosunku do pomp konwencjonalnych,

-serwis raz w roku, bez obawy o wysoki koszt naprawy jak w przypadku starych kotłów

-oszczędność na paliwie do kotła, mimo wyższego kosztu jego zakupu, która zwróci się w ciągu kilku lat

-wymagają mniej miejsca niż te z otwartą komora spalania, można je zainstalować w niewielkim pomieszczeniu typu łazienka, spiżarnia czy korytarz.

Montaż tego typu kotła to korzystna inwestycja dla właścicieli domów. Znacznie wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, bezpieczeństwo domowników oraz wygodę obsługi. Wybór kotła kondensacyjnego może także stanowić jeden z elementów ekologicznej termomodernizacji budynku lub być podstawą inwestycji w nowy, ekologiczny i energooszczędny dom, który będzie korzystał również z odnawialnych źródeł energii.

Kocioł gazowo- kondensacyjny wykorzystuje dwa źródła ciepła:

  • ciepło wytwarzane podczas spalania gazu – ten proces zachodzi we wszystkich kotłach gazowych, również tych konwencjonalnych;
  • ciepło znajdujące się w spalinach – proces pobierania ciepła ze spalin jest możliwy tylko w gazowych kotłach kondensacyjnych, które schładzają (kondensują) spaliny do niskich temperatur.

Proces pozyskiwania ciepła ze spalin przebiega dzięki kondensacji, czyli schładzaniu spalin w wymienniku ciepła do temperatury ok. 30–40° . Para wodna zostaje skroplona i oddaje instalacji swoje ciepło, które może zostać wykorzystane do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania.

Poszczególne etapy działania kotła gazowego kondensacyjnego można przedstawić w następujący sposób:

1. Wentylator i zespół gazowy dostarczają do palnika mieszankę gazu oraz powietrza z zewnątrz budynku, o określonych proporcjach. Odbywa się to przez pierwszy przewód powietrzno-spalinowy.

2. Następuje spalanie paliwa i uwolnienie gorących spalin.

3. Spaliny trafiają do pierwszej strefy wymiennika ciepła, gdzie zostają wstępnie schłodzone, by oddały część ciepła instalacji.

4. Spaliny trafiają do drugiej strefy, gdzie są chłodzone do niskich temperatur, a para wodna zostaje skroplona. Na tym etapie oddają niemal całą energię cieplną do instalacji.

5. Pozostałe chłodne spaliny uwalniają się do atmosfery przez drugi, osobny przewód, który zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji do pomieszczenia. Kwaśny kondensat trafia z kolei do kanalizacji.

Kondensacyjne kotły gazowe mogą uzyskać sprawność powyżej 100%. Jest to związane z tradycyjnym odniesieniem do wartości opałowej paliwa jako 100% dla standardowych kotłów gazowych, w których nie uwzględniano ciepła z pary wodnej. Gdy do bilansu cieplnego zaczęto dodawać ciepło uzyskane z kondensacji pary wodnej, sprawność kotłów zaczęła przekraczać 100%.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!