Mój elektryk – dopłaty do samochodów elektrycznych

Program „Mój elektryk” zakłada, że z bezzwrotnego dofinansowania do zakupu/leasingu samochodu napędzanego energią elektryczną lub wodorem będą mogły skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje. Budżet wynosi obecnie 500 mln zł, z czego 400 mln zł ma zostać przeznaczone na dopłaty dla leasingu.

Uruchomienie dopłat do leasingu jest kluczowe dla sukcesu programu „Mój elektryk”, a elektryfikacja transportu w Polsce ma zasadnicze znaczenie dla realizacji celów klimatycznych. Wsparcie kierowane przez NFOŚiGW do przedsiębiorców i samorządów upowszechni stosowanie pojazdów zeroemisyjnych. Dzięki temu zostanie potrojona liczba samochodów elektrycznych w Polsce, co pozwoli na dalszy rozwój infrastruktury ładowania oraz produkcji na potrzeby rynku samochodów zeroemisyjnych. Dlatego dziękuję przedstawicielom firm leasingowych oraz banków, których cenne uwagi pomogły zbudować system dystrybucji dopłat do leasingu przyjazny dla leasingobiorców” – podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wnioski można składać po adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/, przy czym dofinansowanie jest raczej refundacją. Czyli najpierw musimy kupić samochód za pełną kwotę, po czym – posiadając już fakturę – zacząć proces ubiegania się o zwrot części wydatków.

Samochód, który ma zostać dofinansowany w ramach programu, musi być przy tym fabrycznie nowy. Hybrydy i hybrydy plug-in nie są w ogóle brane pod uwagę. Uwzględniane są natomiast elektryczne motocykle (do 4000 zł dofinansowania).

Celem programu „Mój elektryk” jest zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza przez wspieranie zakupu lub leasingu ekologicznych pojazdów, czyli –inaczej ujmując– rozpropagowanie w Polsce samochodów zeroemisyjnych.

W odróżnieniu od starszej wersji programu, tym razem nie ma (dla klientów indywidualnych) konieczności deklarowania minimalnego rocznego przebiegu. Ważne jest, aby auto było zarejestrowane w Polsce, ubezpieczone i nie zmieniało właściciela przez 2 lata.

Planowany termin zakończenia udzielania dotacji beneficjentom w tej edycji programu to 30 czerwca 2026 r.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!