Źródła ciepła, na które możesz uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze

Głównym założeniem w programie priorytetowym Czyste Powietrze jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła – kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

Jakie źródło ciepła masz do wyboru w programie?

Oto źródła ciepła wraz z wymaganiami jakie muszą spełniać, aby zakwalifikować się do dofinansowania.

  • Pompa ciepła powietrze/woda – klasa efektywności energetycznej minimum A+ dla temperatury zasilania 55C na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej
  • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – klasa efektywności w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń to minimum A++ (dla temperatury zasilania 55C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej
  • Pompa ciepła powietrze/powietrze – w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń pompa musi spełniać wymagania klasy efektywności minimum A+ ( dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
  • Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności – klasa efektywności energetycznej minimum A++ dla temperatury zasilania 55C na podstawie karty produktu i etykiet energetycznej
  • Kocioł gazowy kondensacyjny – klasa efektywności A w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
  • Kocioł olejowy kondensacyjny – klasa efektywności minimum A w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
  • Kocioł zgazowujący drewno – takie kotły muszą posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów ekoprojektu. Muszą posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kotły te muszą być przeznaczone wyłącznie do zgazowania biomasy w formie drewna kawałkowego albo spalania biomasy w formie pelletu drzewnego oraz zgazowania biomasy w formie drewna kawałkowego.
  • Kocioł na pellet drzewny – musi posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu. Musi posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
  • Kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie – musi posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu. Musi posiadać klase efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Taki kociól musi charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Jeżeli nie jesteś pewnie czy planowany do zakupu kocioł/pompa spełnia wyżej wymienione wymogi możesz sprawdzić swoje urządzenie na liście zielonych urządzeń i materiałów na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!