Rekuperacja – odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej

Najbardziej powszechna metoda odzyskiwania świeżego i czystego przefiltrowanego powietrza do twojego domu to właśnie rekuperacja.
W tym systemie wywiewane z pomieszczeń zużyte ale ciepłe powietrze jest kierowane do wymiennika ciepła, w którym jest podgrzewane zasysane na zewnątrz czyste chociaż zimne powietrze. Budowa rekuperatora może być różna , jednak zamiast używać energie cieplną i paliwo na ogrzanie zimnego powietrza, prawie wykorzystuje energie już istniejącą. Mniej spalonego paliwa przekłada się na niższe koszty ogrzewania twojego domu, oraz na bilans energetyczny i mniej szkodliwych emisji. Przy odpowiednio dobranych systemach, oszczędność na koszty ogrzewania mogą osiągnąć nawet do 30%. Montaż instalacji wyposażonej w odzysk ciepła z wentylacji przynosi wiele korzyści.Instalacja może być dodatkowo wzbogacona o gruntowy wymiennik ciepła bądź klimatyzator. Dzięki temu wentylacja nawiewno-wywiewna będzie w stanie pracować z jeszcze większą wydajnością. Rekuperacja należy do działań proekologicznych , które oszczędzają nasze finanse, a także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. Pomaga także uzyskać wskaźniki , wymagany przez Warunki Techniczne 2021. Korzystając z dotacji programu Czyste Powietrze, możesz się ubiegać o wsparcie finansowe na montaż systemu rekuperacji.

Jakie korzyści możemy odnieść z rekuperacji?

ZDROWIE, OSZCZĘDNOŚĆ , KOMFORT , BEZPIECZĘSTWO
System wentylacyjny naszego domu jest bardzo ważnym elementem , bez niego może pojawić się rozwój różnych chorób, wolne od alergenów. Wymiana na świeże powietrze zwiększa możliwość koncentracji do pracy i nauki, ochroną przed bakteriami i gazami i związkami chemicznymi z powietrza zewnętrznego szczególnie produkowanych zimą. Najważniejszym elementem jest ochrona przed wilgocią- zapobieganie powstawaniu rozwoju pleśni na ścianach naszego domu. Częsta wymiana powietrza ma wpływ na ilość gromadzonego kurzu pomimo sprzątania, oraz powstający w wyniku oddychania dwutlenek węgla. Korzystając odzyskujemy do 95 % ciepła, regulowany przepływ powietrza i optymalne zużycie energii przy użyciu silnika EC.

Jakie wady i niekorzyści możemy ponieść z rekuperacji?

System rekuperacji niesie ze sobą także większe koszty związane z instalacją, okresowymi przeglądami i ewentualnymi naprawami. Zależność od energii elektrycznej przy zaniku napięcia na sieci , wentylatory przestają działać , jednak nie oznacza to całkowitego zaniku przepływu powietrza, ale znaczne jego obniżenie. Przesuszanie powietrza nawiewnego, może być dokuczliwe dla osób o wrażliwej skórze czy oczach ( można zastosować dodatkowo nawilżacze powietrza).

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!