W Polsce funkcjonuje ok 3 mln „kopciuchów”! Gdzie Już nie zapalisz w kopciuchu? Uchwały antysmogowe w 2024 roku.

 

Co To jest Uchwała antysmogowa?

Dokument, który ma na celu poprawę jakości powietrza, zapobieganie negatywnemu wpływowi na zdrowie ludzi i środowiska. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, szczególnie takich które powstają przy spalaniu paliw stałych np.: węgiel kamienny i węgiel brunatny. Przyjmowana jest przez sejmik województwa w formie aktu prawnego.

Gdzie zakaz kopciuchów Od 1 stycznia 2024 r.?

Województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie– od stycznia zbliżającego się roku można tyko eksploatować  kotły 3,4,5 klasy i kotły ekoprojektowe. Wprowadzony zostanie zakaz ogrzewania kopciuchami. Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim piece i kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu od 2024 roku.

Dozwolone będzie ogrzewanie budynków kotłami, które już są w użyciu od 5 do 10 lat od ich produkcji, tylko na terenie  województwa podkarpackiego. Zakaz eksploatacji kotłów klasy 3. i 4. (oraz niższych) od 1 stycznia 2028 r.

 

Od 1 lipca 2024 roku zakaz stosowania kotłów 3 klasy lub 4 w województwie Świętokrzyskim. Będzie to województwo w , którym pozbycie się kopciuchów będzie największe. Natomiast w województwie pomorskim zmiany wejdą 1 września 2024 roku. Mieszkańcy pomorskiego będą mogli wykorzystywać jedynie kotły 3,4,5, klasy i ekoprojektu.

Dodatkowe ostrzeżenia  i restrykcje wchodzą w Sopocie , gdzie od 1 stycznia 2024r. możliwe będzie wykorzystywanie jedynie paliw grzewczych takich jak:

– gaz ziemny

– gaz płynny LPG

– lekkiego oleju opałowego

– biomasy stałej o wilgotności poniżej 20%

Całkowity zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem- można stosować kominki , ale nie jako główne źródło ciepła. Materiał grzewczy w nich stosowany musi być odpowiedniej jakości i posiadać instalacje spełniające wymagania ekoprojektu.

Uchwały antysmogowej nie przyjęły dwa województwa: podlaskie i warmińsko- mazurskie.

 

Dotacje na termomodernizacje

Programów dopłat do inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych jest kilka. Na wymianę źródła ciepła można otrzymać dofinansowanie z programów, takich jak :

– Czyste Powietrze

– Premia Termomodernizacyjna

– Ciepłe Mieszkanie

Korzystając z możliwości programów mających na celu poprawę naszego powietrza i środowiska. Trzeba wziąć pod uwagę że wymiana samego źródła ciepła nie przyniesie efektywnych rezultatów. Potrzeba do tego kilka elementów termomodernizacji. Jest to szczegółowo istotne w przypadku pompy ciepła, czyli urządzeń działających najlepiej jak są odpowiednio dobrane do jakości budynku. Każdy kilowat mocy pompy  może nas przynieść o kolejny wydatek setek złoty czy nawet tysięcy złotych.

Dotacja na termomodernizacje może obejmować:

– wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy.

– Przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku: zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie przegród budynku i najważniejszej części ocieplenie stropu.

 

Zatrzymaj SMOG

Mając na uwadze wprowadzenie uchwały antysmogowej są niestety bardzo kosztowne dla mieszkańców poszczególnych rejonów Polski. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę , jak negatywnie smog wpływa na nasze zdrowie. Długotrwale wdychanie smogu może powodować nowotwory, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz liczne dolegliwości. Aby osiągnąć rezultat czystego powietrza bez smogu, trzeba systematycznych zmian w całym rejonie Polski. Mając możliwości korzystania z dopłat rządowych oraz innych form finansowych wsparcia udzielanego przez poszczególne samorządy, zachęcamy więc do ich korzystania. Razem walczmy o czyste powietrze w Polsce, a zdrowie ma wartość bezcenną.

 

 

Udostępnij

Subskrybuj

Zarejestruj się, aby być na bieżąco!